LĖKTUVU
Vilnius-Bankokas
SEKITE MŪSŲ SKAIČIAVIMUS
Paspaudę ant antraštės matysite kiekvieną skaičiavimo veiksmą.
Skrendant lėktuvu iš Vilniaus į Bankoką ir atgal reikia persėsti Helsinkyje, taigi šią kelionę iš viso sudaro keturi skrydžiai (du trumpi ir du ilgi). Kadangi energijos sąnaudos, tenkančios vienai sėdimajai vietai ir kilometrui, bei aukštikalnių klimato reikšmė skiriasi priklausomai nuo skrydžio atstumo, trumpųjų ir ilgųjų skrydžių poveikį klimatui apskaičiavome atskirai. Kadangi pakilimui ir nusileidimui reikia daugiausiai energijos, trumpesnių skrydžių energijos sąnaudos vienai sėdimai vietai ir kilometrui yra didesnės.
Paspaudę ant antraštės matysite kiekvieną skaičiavimo veiksmą.
– Skrydžio atstumas tarp Vilniaus ir Helsinkio į vieną pusę: 650 km
– Energijos sąnaudos trumpiesiems skrydžiams: 1,46 MJ vienai sėdimai vietai ir kilometrui
– Vidutinis trumpųjų skrydžių orlaivio užpildymas: 71 % (taikoma skrydžiams ES, remiantis 2016 m. Energetikos ir aplinkos tyrimų institutas (ifeu) duomenimis)
– Išmetamųjų teršalų, susidarančių deginant reaktyvinius degalus (žibalą), kiekis: 88 g CO2e /MJ
Vienai sėdynei tenkančios energijos sąnaudos apskaičiuojamos skrydžio atstumus padauginus iš vienai sėdimai vietai vienam kilometrui tenkančios energijos sąnaudų. Apskaičiavus matyti, kad dviejų trumpų skrydžių metu vienai sėdimai vietai tenka 1 898 MJ energijos (650 km × 2 × 1,46 MJ vienai sėdynei ir kilometrui).
Vieno keleivio energijos sąnaudos apskaičiuojamos vienai sėdynei tenkantį energijos suvartojimą dalijant iš vidutinio lėktuvo užpildymo, kuris parodo, kiek procentų sėdynių lėktuve užimta. Orlaivių užpildymas 71 % reiškia, kad vidutiniškai vienai sėdimai vietai tenka 0,71 keleivio. Skaičiavimai rodo, kad per du trumpuosius skrydžius vieno keleivio sąnaudos lygios 2 673 MJ energijos (1 898 MJ / 0,71).
Šiltnamio efektą sukeliančių dujų, išmetamų dėl reaktyvinių degalų vartojimo, kiekis apskaičiuojamas bendrą vienam keleiviui sunaudotos energijos kiekį padauginus iš reaktyvinių degalų deginimo išmetamųjų teršalų faktoriaus. Šių išmetamųjų teršalų sukeliamas poveikis klimatui vadinamas tiesioginiu poveikiu klimatui. Skaičiavimai rodo, kad du trumpieji skrydžiai (tarp Vilniaus ir Helsinkio) sukelia 235 kg CO2e (2 673 MJ × 88 g CO2e vienam MJ) tiesioginį poveikį klimatui.
Kai teršalai išmetami dideliame aukštyje, poveikis klimatui yra didesnis, palyginti su teršalų išmetimu žemės lygyje. Kiek padidėja poveikis klimatui, priklauso nuo aukščio, kuriame išmetami teršalai, o tai savo ruožtu priklauso nuo nuskrendamo atstumo (kuo didesnis atstumas, tuo aukščiau skrenda orlaivis). Trumpų skrydžių atveju poveikis klimatui sustiprėja 21 % (remiantis Lee m. fl., 2021). Siekiant įtraukti didelio aukščio poveikį, tiesioginis poveikis klimatui dauginamas iš koeficiento 1,21. Taip gaunamas bendras 284 kg CO2e (235 kg CO2e × 1,21) poveikis klimatui.
Dviejų ilgųjų skrydžių tiesioginis poveikis klimatui apskaičiuojamas taip pat, kaip ir dviejų trumpųjų skrydžių poveikis klimatui, naudojant šiuos duomenis:
– Skrydžio atstumas tarp Helsinkio ir Bankoko į vieną pusę: 7 912 km
– Ilgųjų skrydžių metu sunaudojamos energijos kiekis: (apskaičiuota remiantis ICCT, ifeu ir SAS CO2 skaičiuoklės duomenimis).
– Vidutinis ilgųjų skrydžių orlaivio užpildymas: 80 % (pagal vidutinį tarptautinių skrydžių į ES ir iš jos orlaivių užpildymą, remiantis 2016 m. ifeu statistiniais duomenimis).
– Dėl reaktyvinių degalų (žibalo) deginimo išmetami teršalai: (88 g CO2e vienam MJ)
Atlikus skaičiavimus (jie čia nepateikiami) nustatyta, kad du ilgieji skrydžiai (tarp Helsinkio ir Bankoko) sukelia 1 549 kg CO2e tiesioginį poveikį klimatui.
Tiesioginis ilgųjų skrydžių poveikis klimatui padidėja 70 % (remiantis Lee et al., 2021). Siekiant įtraukti didelio aukščio poveikį, tiesioginis ilgųjų skrydžių poveikis klimatui dauginamas iš koeficiento 1,7. Taip gaunamas bendras 2 633 kg CO2e (1 549 kg CO2e × 1,7) poveikis klimatui.
Galiausiai bendras poveikis klimatui apskaičiuojamas sudėjus trumpųjų ir ilgųjų skrydžių poveikį klimatui. Taip gaunamas bendras 2 917 kg CO2e (284 + 2 633) poveikis klimatui, kuris kortelėje suapvalintas iki 2 900 kg CO2e.