Hoppa till innehåll

KORTELIŲ SKAIČIAVIMAI - TRANSPORTAS

Čia pateikiami pasirinktų „Transportas“ kategorijos kortelių skaičiavimo paaiškinimai.

Ši kategorija apima šiltnamio efektą sukeliančias dujas, kurios išmetamos dėl:

– degalų (benzino, dyzelino, reaktyvinių degalų, biodyzelino) degimo automobilių, autobusų ir lėktuvų vidaus degimo varikliuose;
– traukiniams ir elektriniams automobiliams skirtos elektros energijos gamybos;
– automobilių ir autobusų gamybos (t. y. išmetamųjų teršalų, susidarančių gaminant medžiagas, iš kurių gaminamos transporto priemonės);
– elektromobiliams skirtų ličio baterijų gamybos;
– didesnio poveikio klimatui, kurį sukelia dideliame aukštyje skrendantys lėktuvai, vadinamojo didelio aukščio efekto.

Į skaičiavimus neįtrauktas toliau nurodytos veiklos išmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis:

– infrastruktūros, pavyzdžiui, kelių, geležinkelių ir oro uostų, gamybos ir priežiūros;
– orlaivių ir traukinių gamybos.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Didelio aukščio poveikis – tai didesnis poveikis klimatui, kurį sukelia dideliame aukštyje išmetami teršalai. Dideliame aukštyje skrendantys orlaiviai daro tiesioginį poveikį klimatui, nes deginant aviacinius degalus išmetamas anglies dioksidas. Tačiau skrydžiai taip pat daro netiesioginį poveikį klimatui tuo, kad teršalai išmetami dideliame aukštyje.

Netiesioginis poveikis apima šilimą dėl dideliame aukštyje susidarančių debesų (vandens garai yra stiprios šiltnamio efektą sukeliančios dujos) ir atvėsimą dėl išmetamų dalelių, kurios saulės spinduliuotę atspindi atgal į kosmosą.

Poveikio klimatui stiprumas priklauso nuo aukščio, kuriame išmetami teršalai. Šis savo ruožtu priklauso nuo skrydžio atstumo (kuo ilgesnis atstumas, tuo aukščiau atmosferoje orlaivis skrenda). Atsižvelgėme į tai, kad skrydžiams iki 500 km stiprinimo koeficientas yra 0 %, visiems skrydžiams virš 1000 km – 70 %, o visiems skrydžiams nuo 500 iki 1000 km stiprinimo koeficientas tiesiniu būdu didinamas nuo 0 % iki 70 %.

Skaičiavimų paaiškinimuose tiksliai parodome, kaip viską skaičiavome. Pateikiame kiekvieną skaičiavimo veiksmą!

Gaminant transporto priemones, pavyzdžiui, automobilius ir autobusus, daugiausia energijos sunaudojama medžiagoms, iš kurių gaminamos transporto priemonės, išgauti ir perdirbti, todėl išmetama daug šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Viena vertus, energijos reikia pačiai medžiagų gavybai kasyklose, kita vertus, energijos reikia perdirbimui ir sodrinimui. Energijos taip pat reikia transporto priemonių elektros komponentams gaminti.

Gamybos metu išmetamų teršalų kiekį apskaičiavome pagal transporto priemonių svorį ir medžiagas, iš kurių jos pagamintos. Sudedamųjų medžiagų svoris buvo padaugintas iš atitinkamų medžiagų išmetamųjų teršalų faktorių. Išmetamųjų teršalų faktoriai rodo, kiek šiltnamio efektą sukeliančių dujų išsiskiria išgaunant ir sodrinant 1 kg medžiagos.

Transporto priemonės yra sudarytos iš daugybės skirtingų medžiagų ir elementų. Skirtingų elementų išmetamųjų teršalų vertės labai įvairios, priklausomai nuo to, kiek jie paplitę Žemės plutoje ir kaip sunku juos išgauti. Pavyzdžiui, gaminant 1 kg anglinio plieno išmetama 2,3 kg CO2e, o atitinkama platinos išmetamų teršalų vertė yra apie 34 000 kg CO2e.

Taip pat, kad gamybos metu išmetamų teršalų kiekį galėtume paskirstyti reikiamam atstumui, atsižvelgėme į tai, kiek km nuvažiuoja transporto priemonės per savo eksploatacijos laikotarpį.

Į mūsų naudojamų medžiagų išmetamųjų teršalų faktorius neįtrauktas apdirbimas (pvz., pjaustymas) ir komponentų surinkimas, nes šiems gamybos etapams reikia palyginti nedaug energijos.